Hírek

A DKF veszi át a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség egyes feladatait

A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség jogutód nélküli megszüntetéséről és közfeladatainak további ellátásáról szóló 234/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet alapján 2025. január 1-től a DKF-hez kerül a megszűnő KIFÜ számos projektjéhez és szolgáltatásához kapcsolódó feladat, így többek között a hazai HPC szuperszámítógép-infrastruktúra és -ökoszisztéma üzemeltetése és fejlesztése, a HPC Kompetencia Központ működtetése, több nemzetközi együttműködésben tagállami feladatok ellátása, továbbá a KIFÜ által megvalósítás alatt álló hazai és uniós projektjének legnagyobb része.

A HPC egy olyan fejlett informatikai infrastruktúra, amely rendkívül nagy számítási kapacitással és gyors adatfeldolgozási képességgel rendelkezik, lehetővé téve komplex, adat-intenzív kutatási és ipari, valamint kormányzati adatelemzési feladatok megoldását. Magyarország HPC és MI területén való versenyképességének megőrzése és annak további növelése érdekében kritikus, hogy biztosítsuk a mindenkori csúcstechnológiát, mivel az támogatja az innovációt, elősegíti a tudományos és technológiai fejlődést, valamint növeli mind a magyar stratégiai nagyvállalatok, mind a kkv-k globális versenyképességét.

A DKF nemzetközi kapcsolatrendszerét bővítheti továbbá január 1-től azzal, hogy az Európai nyílt tudományosadat-felhő (European Open Science Cloud), az Európai Nagy Teljesítményű Számítástechnika (EuroHPC), a Partnerség az európai fejlett számítástechnikáért (PRACE) együttműködésekkel, az Európai Bizottság Európai Bizottság Szélessávú kompetenciairoda hálózat (BCO Network) tagságával összefüggő és az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (2021–2027) (Connecting Europe Facility 2) tagállami feladatok is a Társaság gondozásában kerülnek.

A DKF kezelésébe kerülnek továbbá többek között a KKV-k számára nyújtott digitalizációs fejlesztést támogató projektek is. A nemzetközi EUROCC2 projekt keretében a HPC szuperszámítógép-infrastruktúra és -ökoszisztéma magyarországi fejlesztésével járó nemzeti szintű koordinációs, szakmai, felhasználókat támogató és népszerűsítői feladatokat is a DKF végzi. A vállalkozások digitális érettségének, így a hazai digitális gazdaság versenyképességének növelése érdekében korábban megalakult Digitális Innovációs Központ, a HPC EDIH gondozása is a DKF feladata lesz. A HPC EDIH a nagy teljesítményű számítástechnika használatára fókuszál KKV-k, egyetemek, közintézmények és egyéb szervezetek működését támogatva.

A mesterséges intelligencia, a blokklánc (blockchain) és a kiberbiztonság területeit felölelő SME4DD (Training SMEs for Digital Decade) projekt a résztvevő nemzetközi és hazai partnerek együttműködésével rövid távú képzési programokat nyújt a KKV-k számára. A 2025. januárjától már a DKF által vezetett projekt célja a képzési és átképzési kínálat bővítése a digitális készségek fejlesztésnek érdekében. A szintén a DKF-hez kerülő AI EDIH nemzetközi projekt is a KKV-k, valamint az önkormányzatok digitális átalakulását támogatják képzéseikkel, projektmenedzsment, innovációs ökoszisztéma építés és tesztelést támogató szolgáltatásaikkal.
 

share on linkedinshare on facebook
hirek
További hírek

Fontos tájékoztatás

Digitalizációs szintfelmérés indult KKV-k részére

Elindultak a DKF kiberbiztonsági workshopjai – Ismerd meg a NIS2 gyakorlati megoldásait!

Hamarosan jönnek a DIMOP Plusz 1.2.3 projektek pályázati felhívásai

Az állampolgárok digitális készségeinek fejlesztéséért dolgozhat a DKF

A hazai vállalkozások digitalizációjának fejlesztése érdekében kötött újabb Támogatási Szerződést a DKF

Támogatási szerződéseket kötött a DKF